Паславський Марк Грегорі (Маркіян Григорій) («Франко»)

Паславський Марк

Дата та місце народження: 16 січня 1959 р., м. Манхеттен, Нью Йорк, США.

Дата та місце загибелі: 19 серпня 2014 р., м. Іловайськ, Донецька область (47°55'54.0"N 38°11'22.3"E).

Звання: Доброволець (капітан Армії США у відставці).

Посада: Стрілець.

Підрозділ: 2-й батальйон спеціального призначення НГУ ''Донбас''.

Обставини загибелі: Загинув 19 серпня 2014 р. у бою під час звільнення Іловайська Донецької області.

Військова операція: Бої за м. Іловайськ.

Сімейний стан: Залишились мати та брат.

Місце поховання: м. Київ, Аскольдова могила (фото пам'ятника).

Орден Данила Галицького

Указом Президента України № 557/2015 від 25 вересня 2015 р., "за особисті заслуги у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові", нагороджений орденом Данила Галицького (посмертно).

Залізний Пластовий Хрест

Нагороджений Залізним Пластовим Хрестом (посмертно).

Народний Герой України

Указом № 23 від 9 червня 2017 р. нагороджений відзнакою "Народний Герой України" (посмертно).

Іноземний брате, твій величний подвиг ніколи не забуде вдячна Україна.
За вашу та нашу свободу! Від простої української жінки та її дітей.
Сьогодні в Україні чорний день…
В домівках у героїв ллються сльози,
Та повернути їх ніхто не в змозі –
Сьогодні в Україні чорний день.
Помолимось усі за їхні душі.
Поставимо в церквах за них свічки;
Чоловіки, батьки, сини та друзі –
За рідну землю в небі полягли.
А завтра буде помста по заслузі!
За кожну краплю материнської сльози,
За дикий біль, що розриває душу,
За кожну цятку української землі...
Дорош Н.В.

від побратимів Тараскіна, Тополя, Молчуна, Бархана, Гайдамаки
от Андрея Дудкина

Mark Paslawsky
Марк Грегорі Паславскі, Вест Пойнт, випуск 1981 р.

Поруч із могилами давньоруського князя, Героїв Крут та невідомого активіста Євромайдану знайшов вічний спочинок захисник України Маркіян Паславський. Пластун загинув 19 серпня в бою під Іловайськом на Донбасі. Маркіян виріс у США у родині емігрантів, його батько теж воював за Україну і привив синові любов до України. У 1992 році Маркіян Паславський вирішив назавжди переїхати до України. Він брав активну участь у Помаранчевій революції, Євромайдані, де під час розстрілу на вулиці Інститутській дивом уцілів. Хоча мав у США офіцерське звання, в Україні пішов захищати Батьківщину рядовим. Вічная пам'ять герою України.


Для збільшення фотографії натисніть на неї!

Для збільшення фотографії натисніть на неї!

Для збільшення фотографії натисніть на неї!

Maks Levin: "Гортаю життєпис ФБ за 2014 рік, щоб знайти запис про загибель Франко і плачу. боже, скільки всього вмістилося.

"19.08.2014 погані новини, з під Донецька. зі слів Макса Дондюка, "Донбас" в Ілловайську... Загинув прекрасний український американець "Франко" (Mark Paslavski), фак. Життєрадісний діаспорянин з канадським акцентом, як він фантастично красиво матюкався українською. Ці фото мав йому віддати - надрукували. Мріяв зайти в Донецьк і вернутися в Київ, продати квартиру у Львові і оселитися десь в затишних Карпатах..."

Підібрати би слів. Унікальна Людина, Франко, радий, що був знайомий. Маю честь і сумно - трохи більш як рік тому Франко дивився на мене з вікна автобуса, тепер - з надмогильного каменя посміхається так само. Знати би... Радів життю, як 20-річний хлопака. Приїхала його родина зі Штатів, з Німеччини. Мама, пані Орися, брат Нестор, двоюрідні сестри, кузина Лариса - гарна, велика родина, дуже приємні люди. Їх родина виїжджала з Союза в 1944-му, під час війни. Зібралися за одну ніч - мали б розстріляти... Захоплива історія.

На Франко будуть рівнятися сотні, тисячі нових людей, я в тому числі. Шкода, що в нього не було дітей, його крові - такий дух потрібно передавати в спадок... Все не даремно."

Іван Данів, "Родине гніздо село Крушельниця": "Меленчук Орест – австралійський фізик дослідник, мандрівник, якому в 1978 році довелось побувати в рідному селі, коли він відвідував наукову конференцію в Львові. Піддавши критиці цю владу, щодо побуту і життя його односельців, більше він уже не приїжджав на Україну. Це він був членом знаменитої команди мореплавців Кусто, є і книга його “Теплі і холодні моря Світу” (Сідней . SHYE/O Melenquk 1978с.75), де він також згадує і жаліє, що так мало знає про рідні Карпати, де він народився в 1917 році в с. Крушельниця. Ця книга вже перекладена на українську мову Шпиглем М. І., професором Австралійського-Гарвардського університету, члена ”Української родини” Австралії. Нею користуються географи, науковці. Я був дуже здивований, коли випадково весною 1999 року село відвідав, його вже внук Марко Паславський, такий собі простий навіть за манерами чоловік, який спілкуючись з автором книги "Село над річкою Стрий - Крушельниця" Данівим Зеновієм Дмитровичем, приїхав відвідати своє родове гніздо. Дуже приємний, по-своєму тихий, який вміє слухати (може, не все і розуміючи), щирими очима доводячи, що для нього ця земля є Святою, тому, що вона започаткувала його рід, самого його... Не знаю, я такий щасливий і щасливий мій тато (тесть Зеновій Дмитрович), що ми знайшли у світах вже свого Великого Крушельчанина. В нас є великі плани на майбутнє в духовному розбудові села. Наша крушельницька родина поповняється...."

"Іловайськ. Вічна пам'ять Героям."
(Відеокліп, створений однополчанами на пісню "Покидаю" групи "АйСіQ").

В м. Попасній вулицю Воровського перейменовано на честь загиблого бійця «Донбасу» - Марка Паславського.

1 липня 2015 р. на честь Марка його позивним - "Франко" названо один із танків танкової роти 46-го окремого батальону спеціального призначення ЗСУ «Донбас-Україна».